MENÜLER

1-)E-Ticarette Başarının Sırrı ?
  E-Ticaret son yılların en hızlı büyüyen iş modellerinden birisi. Bilgiye kolay ulaşma, detaylı ürün karşılaştırması yapabilme, fiyat avantajları ve farklı ödeme biçimleri sunması nedeniyle Internet üzerinden alışveriş artık günlük yaşamın bir parçası haline geldi.

Hızlı gelişim süreci, Internet üzerinde binlerce e-ticaret sitesinin açılmasını da beraberinde getirdi.

Bir e-ticaret sitesi sayısız benzerlerinden nasıl ayrılır? Başarılı e-ticaret sitelerinin sırrı nedir? Bu soruların yanıtı aşağıda açıklamalarını bulacağınız çok sayıda değişkende gizli.
   
 
2-)E-Ticaret Sitenizde Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?
  Yakın çevrenize, iş çevrenize e-ticaret siteniz ile ilgili tanıtım e-postaları gönderin. Ama gönderilerin dozunu kaçırmayın.
Türkiye’de ve uluslararası alanda sen çok kullanılan ücretsiz arama motorlarına kaydolun.
Kendi iş alanınızla ilgili yenilik yapın. Kimsenin satmadığı bir ürünü satın, hızlı teslimat yapmanın bir yolunu bulun, küçük promosyonlarla alışveriş deneyimini zenginleştirin.
Kullandığınız kartvizit, fatura gibi yazılı dokümanlarda, şirket kaşenizde e-ticaret sitenizin adresi mutlaka kullanın. Santralinizde müzik sesi yerine bir fon müziği eşliğinde e-ticaret sitenizin tanımını yapın.
Sitenizin içeriği konusunda bilgi almak isteyenler için “Sık Sorulan Sorular” ve “Müşteri Hizmetleri” gibi bölümleri mutlaka bulundurun. İçeriklerinin güncel olmasına dikkat edin.
   
3-)E-Ticarette Farkı Nerede Yaratırsınız?
   Fiyat Avantajını Çok İyi Kullanın
Internet üzerinden pazarlamanın alıcı ve satıcılar açısından sağladığı en önemli avantajlardan birisi dağıtım, depolama, taşıma ve stok gibi yüksek maliyetlerdeki tasarruflar nedeniyle ürünlerin alıcılara daha düşük fiyatlarla sunulabilmesi ve satıcıların kârlılıklarını artırabilmesidir.

Ürünler arasındaki benzerliklerin giderek daha da artması, tüketici beklentilerine uygun farklılıklar yaratmayı gerektiriyor.

Ancak sanal ortamda pazarlamada ürün ve hizmetlerde farklılaştırma yapmanın zorlukları, fiyatı en önemli rekabet aracı haline getiriyor.

Değişik araştırma sonuçları da, Internet ortamında alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 60’ının fiyat faktörünü 1’inci sırada dikkate aldığını gösteriyor. .

Potansiyel Müşterilerinizin Ürün ve Fiyat Karşılaştırması Yaptığını Dikkate Alın
Internet ortamındaki alışverişlerde bilgiye hızla ulaşmanın bir sonucu olarak potansiyel müşterilerinizin fiyatlar karşısında geleneksel pazarlamaya oranla daha duyarlı olacaklarını dikkate almalısınız.

Internet doğası gereği kullanıcılarına ürünler ve fiyatlar arasında rahatlıkla karşılaştırma yapma olanağı sunar.

Ürün bilgisi yeterli olan, zaman baskısı altında olmayan ve Interneti etkili kullanabilen alıcılar bakımından ise fiyat, satın alma kararında önemli bir belirleyicidir.

Son yıllarda artan sayıda alıcının Internet üzerinde düşük fiyatlı ürünleri izlediği ve fiyat teklifleri sunarak kendisi açısından en uygun düzeyde olanları satın aldığını unutmayın.

E-Ticaret Sitenizin Tasarımına Önem Verin
Internet üzerinden pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla fiyat araştırma ve karşılaştırmayı kolaylaştıran, alıcının konumunu güçlendiren bir yapıya sahip olsa da online alışveriş yapanların büyük bir bölümü henüz bu avantajlardan nasıl yararlanacağını tam olarak bilmiyor.

Fiyat avantajına öncelik tanısanız bile potansiyel müşterilerinizin Internette alışveriş tecrübelerini artıracak bir sanal mağaza tasarımına önem vermeniz bu yüzden büyük önem taşıyor.

Online Alışveriş Yapan Aktif Tüketiciler ile Yapılan Araştırmalar Bize Ne Anlatıyor?
Tüketicilerin yalnızca yüzde 8’i sıkı bir fiyat araştırması yapıyor.
Kitap alıcılarının ortalama 1,2’si, CD alıcılarının ise 1,8’si siteleri karşılaştırdıklarını ifade ediyor.
Kitap alıcılarının yüzde 89’u, oyuncak alıcılarının 84’ü, müzik ürünleri alıcılarının yüzde 81’i ve elektronik eşya alıcılarının 76’sı ilk ziyaret ettikleri siteden alışveriş yapıyor.
Tüketiciler otel, uçak bileti, konaklama ve seyahat hizmetlerinde daha yoğun fiyat karşılaştırması yapıyor. Bu tür ürünler dinamik fiyatlandırma ve kırıcı fiyatlandırma stratejilerini daha etkin kullanıyorlar.
   
4)E-Ticaretle Neler Kazanırsınız?
  Internet üzerinden çalışan sistemlerin desteğini arkasına alarak işinizin işleyiş şeklini değiştirir ve hızla değişen pazar teknolojisindeki yerinizi almanızı sağlar.
Geleneksel pazarlama yöntemleri ile yapamayacaklarınızı gerçekleştirmenize olanak tanır.
Interneti işinizin en önemli sunum alanlarında biri haline getirir.
Pazarlama alanınızı genişleterek nakit akışı sağlayan yeni bir alan yaratır.
Kullanıcıların ürün ve servisleriniz hakkında daha kolay ve hızlı bilgi edinmesini sağlar.
Satıcı ve alıcıların birbirleriyle buluşmalarını kolaylaştırır.
Müşteri kitlenizle daha hızlı ve güvenilir ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.
Daha yeni, değişik ve geniş hizmet ve müşteri ağı oluşturmanızı sağlar.
İşlemlerin otomasyonu, hızlı bilgi akışı ve veri tabalarınızın tek merkezde toplanması yoluyla zaman ve para tasarrufu sağlar